آسفالت پلیمری

آسفالت پلیمری

آسفالت پلیمری به هر نوع مخلوط آسفالتی اطلاق می شود که در آن از قیر اصلاح شده با پلیمر استفاده شده باشد. در برخی مراجع به کل مخلوط آسفالتی شامل قیر، پلیمر و مصالح سنگی، آسفالت پلیمری گفته می شود ولی به طور دقیق تر واژه PMA به قیری اطلاق می شود که با مواد پلیمری اصلاح شده باشد. تعریف شیمیایی پلیمر شامل مواد طبیعی یا مصنوعی است که متشکل از ترکیبات با وزن مولکولی بالاست که حاوی اتصالات زیاد و تکراری مولکول ها می باشند. لاستیک طبیعی و انواع مختلف پلاستیک ها مثال هایی از مواد پلیمری هستند. هدف از افزودن پلیمر به قیر و تهیه آسفالت پلیمری تغییر خواص فیزیکی یا شیمیایی قیر به نحوی است که دوام و عمر قیر افزایش یابد. پلیمر در قیر حل شده و یک ترکیبی از پلیمر در کل قیر ایجاد می شود.

یکی از اهداف اصلی تهیه آسفالت پلیمری افزایش مقاومت مخلوط آسفالتی در برابر تغییر شکل های دائمی و مخصوصا در دماهای بالا می باشد، بدون اینکه بر روی خواص قیر در دماهای پایین تر اثر نام مطلوبی به جای گذارد.

پلیمرها به دو گروه طبقه بندی می شوند: ترموپلاستیک و ترموست. مصالح ترموپلاستیک وقتی در معرض حرارت قرار گیرند نرم می شوند و در زمان سرد شدن سخت می شوند و قابلیت تکرار این فرایند را دارند. مصالح ترموست در زمان سرد شدن سخت می شوند و هنگام گرم شدن نرم می شوند ولی فرایند تکرار پذیری را ندارند. مصالح ترموپلاستیک کاربرد بیشتری در تهیه قیر پلیمری دارند. در مصارف راهسازی پلیمرهای ترموپلاستیک را می توان به دو گروه تقسیم بندی نمود که شامل الاستومرها و پلاستومرها می باشند. الاستومرها شامل لاستیک طبیعی یا لاتکس، لاستیک مصنوعی، (SB, SBS, SBR) استایرن بوتادین ها، پلی بوتادین، پلی کلروپرن  پلی ایزوپرن می باشند. پلیمرهای پلاستومر به پلیمرهای کریستالی نیز شهرت دارند و شامل پلی پروپیلن، EVA، اتیلن متیل اکریلات (EMA) و پلی وینیل کلراید (PVC) می شوند. بطور کلی بیشترین استفاده پلیمرها در تهیه آسفالت پلیمری الاستومرها می باشند. از میان پلیمرهای الاستومر، SBS بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

وستاپلاست

پلیمر وستاپلاست α-اولفین تریپلیمر ساخته شده از اتان، پروپن و ۱-بوتن می باشد، این ترکیب به شکل آمورف می باشد و انواع مختلف با خواص فیزیکی متفاوت برای کاربردهای فراوان دارد.

وستاپلاست خواص مطلوبی را به آسفالت پلیمری می بخشد از جمله: نقطه نرمی، ویسکوزیته، پایداری حرارتی خوب، سهولت اختلاط، انعطاف پذیری در دماهای پایین و پایداری مکانیکی مناسب، بهبود سیالیت ( کاهش چسبندگی گرانول ها) و سهولت اجرا، سختی بالا، انعطاف مناسب در هوای سرد، پخش سریع و آسان در قیر بدون نیاز به همزن با دور بالا.

این پلیمر در مقایسه با انواع دیگر پلیمرها ویسکوزیته کمتر و حالت بلوری بیشترداشته و همین امر فرایند اختلاط را تسهیل می نماید. بدین طریق که نیروی برشی و دمای اختلاط کمتری مورد نیاز می باشد که صرفه جویی در هزینه، انرژی و تجهیزات را در بردارد. دمای عملکرد پایین موجب کاهش هزینه انرژی و آلایندگی می گردد، بهبود سیالیت گرانول ها نیز سهولت اجرا را فراهم می کند.

آسفالت اصلاح شده با پلیمر وستاپلاست ویژگی های متعددی از جمله:

  1. عایق رطوبتی
  2. اختلاط ساده (بدون نیاز به همزن دور بالا)
  3. دمای تولید پایین (آلایندگی کمتر)
  4. قابلیت ذخیره سازی خوب
  5. پایداری حرارتی بسیار عالی برای سطوح جاده ها
  6. بدون مشکل تراکم در آسفالت
  7. سختی بالا
  8. محصولی پلاستومر با رفتارهای الاستومریک

افزودنی آنتی استریپر ایوانیک آلمان با نام تجاری TEGO Addibit L300 برای تامین دوام رطوبتی آسفالت استفاده می شود.

پلیمر وستنامر شرکت ایوانیک آلمان در ترکیب با پودر لاستیک استفاده می شود.

پلیمر وستاپلاست شرکت ایوانیک آلمان دامنه عملکردی قیر را در دماهای بالا و پایین افزایش می دهد.

امولسی فایر PKF برای تهیه قیر امولسیونی عملکردی بسیار عالی دارد.

غلیظ کننده قیر امولسیونی (تیکنر) شرکت ایوانیک آلمان برای بهبود غلظت قیر امولسیونی بسیار پرکاربرد می باشد.

وستاوکس بهبود دهنده ی PG قیر با کارایی بهتر از ساسوبیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×